Az emberiség annyira elhanyagolta a globális felmelegedést, hogy egy trópusi vírus terjedése vette kezdetét.
Amerikai kutatók szerint egyre súlyosabb problémát jelent a dengue-láz, egy év alatt háromszorosára nőtt az Egyesült Államokban a fertőzöttek száma. A világ más részei sem fogják megúszni a tendenciát.
Soha nem betegedtek még meg annyian a világon a dengue-lázban, mint az idei évben. Csak az Egyesült Államokban 12 millió esetet regisztráltak, ami már önmagában is soknak tűnik, pláne akkor, ha hozzávesszük, hogy 2023-ban csupán 4,6 millió esetet találtak az orvosok. A kutatók éppen ezért igyekeznek megfejteni, hogy mi állhat a kiugrás mögött, és úgy tűnik, a Stanford Egyetem tudósai megtalálták a választ: a klímaváltozás.
A trópusi betegségekkel foglalkozó éves amerikai konferencián bemutatott új adatok szerint a globális fertőzések körülbelül 19 százalékáért a globális felmelegedés okolható. Ha azonban a klímaváltozás ellen nem teszünk hatékony lépéseket, ez az arány drámaian, akár 60 százalékra is emelkedhet 2050-re - figyelmeztet az IFLScience.
A dengue-láz egy vírusos megbetegedés, amelyet a szúnyogok csípései terjesztenek. A legtöbb esetben a fertőzöttek körülbelül egy héten belül felépülnek, azonban 20-ból egy embernél súlyosabb tünetek jelentkezhetnek, mint például a belső vérzés, ami életveszélyes állapothoz vezethet. Jelenleg nincsenek kifejezetten a betegség kezelésére szolgáló terápiák.
Erin Mordecai, a kutatás vezetője, elmondta, hogy összesen 21 ország, beleértve az Egyesült Államokat is, került a figyelem középpontjába a betegség előfordulásának gyakorisága és az éghajlati adatok vizsgálata során. Csapatával együtt arra a következtetésre jutottak, hogy szoros kapcsolat áll fenn a két tényező között. Továbbá, a vírus terjedését olyan további tényezők is befolyásolhatják, mint a gazdasági fejlettség foka vagy a népsűrűség szintje.
A kutatók felfedezték, hogy a szúnyogok legaktívabbak a vírusok terjesztésében, amikor a hőmérséklet 20 és 29 Celsius-fok között alakul.
A szakértők szerint, ha az emberiség nem lép időben a globális felmelegedés megfékezésére, olyan országokban, mint Brazília vagy Mexikó, a fertőzések aránya néhány éven belül akár 150-200 százalékkal is megugorhat. A globális szinten ez a növekedés akár 60 százalékra is rúghat, sőt, még egy kedvezőbb forgatókönyv esetén is legalább 40 százalékos emelkedésre lehet számítani a klímaváltozás hatásai miatt.
A kutatók hangsúlyozták, hogy az értékek valójában még alacsonyabbak lehetnek, mint ahogy azt eddig feltételezték. A globális klímaválság hatása a vírusok terjedésére pedig olyan kérdés, amire jelenleg nem lehet egyértelmű választ adni.