A szíriai menekültek nem terveznek tömeges visszatérést hazájukba - Világgazdaság


Újabb menekültproblémával néz szembe Európa. A szíriai menekültek tömeges kitoloncolással szembesülnek a nyugati országokban. Törökországban, ahol 3 millióan élnek, azonban szükség van olcsó munkaerejükre - miközben Erdogan elnök politikai támadásokkal szembesül nagy létszámuk miatt.

A Közel-Keleten és Európában élő körülbelül 6 millió szíriai menekült számára a múlt hét eseményei, köztük Aszad elnök távozása az országból és a rezsim bukása, új reményt hoztak a hazatérés lehetőségének fényében. Ennek ellenére a szíriai menekültek tömeges visszatérése egyelőre nem tűnik reálisnak.

A rezsim bukása utáni első napokban a híradások és a közösségi média tele voltak ujjongó menekültekkel, akik lelkesen ígérték, hogy visszatérnek hazájukba. Ahogy azonban a kezdeti eufória lassan elült, sokakban felütötte a fejét a kétség: mi vár rájuk Szíriában? Ráadásul az új otthonukban már kezdték megvetni lábukat, ami még inkább bonyolította a helyzetet.

A helyzet különösen aggasztó Törökországban, ahol körülbelül 3 millió szíriai menekült tartózkodik – ezzel a számuk a legnagyobb a világon. A török kormány gyakran teherként tekint a menekültekre, azonban a Bloomberg hírei szerint sok vállalkozás az alacsonyabb bérköltségek miatt profitál a jelenlétükből.

A szíriai menekültek jelentős szerepet játszanak a török gazdaság életében. Jelenlétük nem csupán humanitárius szempontból fontos, hanem gazdasági szempontból is, hiszen hozzájárulnak a munkaerőpiac bővüléséhez és a helyi közösségek dinamizálásához. A menekültek által hozott új ötletek és vállalkozások friss impulzusokat adhatnak a gazdasági fejlődéshez, miközben kulturális sokszínűséggel is gazdagítják a társadalmat.

A Törökországban tartózkodó szíriai menekültek körülbelül egyharmada dolgozik az ország informális gazdaságában, különösen a feldolgozóiparban, a textiliparban és a turizmusban. Ha távoznának,

- mondja Murat Erdogan, a menekültügyi szakértő, aki nem áll rokonságban a török elnökkel. Ő a "Szíriai Barométer" című kutatási projekt egyik szerzője, amelyet az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) támogat.

A Bloomberg közgazdásza, Selva Bahar Baziki egyetért.

Politikai következmények

Aztán ott van a politikai dimenzió. Bár a szíriaiakat kezdetben vendégként fogadták, tartós jelenlétük az országban komoly társadalmi feszültségek forrásává vált, különösen mivel az elmúlt nyolc év gazdasági visszaesése miatt a törökök számára szűkössé váltak a munkahelyek.

Recep Tayyip Erdogan elnök korábban azzal indokolta a menekültek befogadását, hogy ez erkölcsi és vallási felelősségünk. Azonban az AKP, a pártja, több jelentős városban, például Isztambulban és a szíriai határhoz közeli Gaziantepben, teret veszített, ahol...

Az elnök továbbra is komoly kritikák kereszttüzében áll, még a híveitől is, amiért a gazdasági nehézségek közepette ilyen sok menekültet fogad be. A tömeges visszatérés tehát növelheti politikai befolyását. Ez talán magyarázza, miért ösztönzi Törökország az önkéntes hazatérést, és miért nyitott meg egy újabb határátkelőt a folyamat felgyorsításának érdekében.

Related posts