A NAV már összesen 300 millió forintnyi kártérítést folyósított.
A társaság jogi képviselője hangsúlyozta, hogy az esetből leszűrhető tanulság az, hogy a jogszabályok betartása mindenki számára kötelező.
- A NAV-tól kétszázmillió forint és annak járulékai kártérítést igényelünk az elmaradt haszon okán, miután a lefoglalt és jogtalanul elárverezett luxusautók bérbeadása az elmúlt években nem valósulhatott meg, mivel azok tulajdonosa, egy német flottakezelő vállalat, nem tudta értékesíteni őket. Ezzel jelentős bevételtől esett el a cég - tájékoztatta a Blikket dr. Horváth Lóránt ügyvéd, a német vállalat magyar képviseletének vezetője.
A történet 2020-ig nyúlik vissza, amikor a NAV Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóságának nyomozói egy költségvetési csalás ügyében megtartott akció során összesen 85 helyszínen tartottak kutatást. A bizonyítékok beszerzése mellett a győri nyomozók különleges járműveket, illetve jelentős összegű készpénzt is lefoglaltak, valamint ingatlanokat és bankszámlákat zároltak. A biztosított vagyon értéke mintegy másfél milliárd forint volt.
A lefoglalt luxusautók - köztük egy Lamborghini Aventador, egy Bentley Continental, egy Porsche Cayenne és egy Porsche Panamera - nem az elkövetők birtokában voltak. Ezeket a járműveket egy németországi tartós autóbérlettel és flottakezeléssel foglalkozó vállalat, az A. B. Dienstleistungs GmbH bocsátotta rendelkezésre. A cég magyarországi jogi képviselője, dr. Horváth Lóránt, ezt a tényt Varga Mihály pénzügyminiszternek is megerősítette.
- A NAV-nak részletesen jeleztük a helyzetünket, megfelelő okiratokkal alátámasztva, és kértük a luxusautók lefoglalásának feloldását, valamint azok visszaadását. Sajnos, nem értük el a kívánt eredményt, és a NAV 2021 szeptemberében lebonyolította az árverést - nyilatkozta dr. Horváth Lóránt. Az autók végül összesen 153 millió forintért találtak új gazdára.
Miután a vádiratban az ügyészség sem állította, hogy a lefoglalt és értékesített autók bűncselekménnyel szerzett vagyonból származtak volna, ezért a flottakezelő 2023 februárjában kártérítési keresetet nyújtott be a bíróságra. Mind első fokon, mind másodfokon kötelezték a NAV-ot 233,6 millió forint, valamint ezen összeg kamatainak a megfizetésére.
A jogerős ítélet végrehajtásának elhúzására - ahogyan lapunk nemrégiben beszámolt róla - a NAV egy felülvizsgálati kérelemmel próbálkozott a Kúriánál. Azonban kérelmüket elutasították, így biztosítva, hogy a NAV végül kifizeti a százmilliós összegeket. Ennek érdekében inkasszót kértek az érintett személy ellen, és miután már nem állt rendelkezésükre más lehetőség, az adóhatóság kénytelen volt teljesíteni a kifizetést.
Akkor dr. Horváth Lóránt a Blikknek azt mondta, hogy az eset tanulsága az, hogy a jogszabályokat mindenkinek be kell tartani, és a büntetőeljárás során folyamatosan vizsgálni kell a lefoglalás indokoltságát, és ha már nem indokolt, azt meg kell szüntetni. Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy fel kell hagyni azzal a jogellenes gyakorlattal, hogy a nyomozó hatóságok a házkutatások alkalmával, vagyonbiztosítás jogcímen, amit látnak, visznek, majd évekig mossák kezeiket, megkárosítva ezzel bérbeadókat, lízingcégeket.
Az üggyel kapcsolatban tett megkereséseinkre a NAV eddig sosem adott választ. Mindazonáltal most is elküldtük kérdéseinket, és amint válasz érkezik, azonnal frissítjük a cikkünket!