"A megszállt ukrán területek katonai eszközökkel való visszaszerzése nem lehetséges" - nyilatkozta az Ukrán Sajtóakadémia igazgatója a Mandinernek.


Területvesztés a biztonság érdekében? EU-tagság NATO támogatás nélkül? Milyen elvárásokkal tekintenek az ukránok a jövő héten bemutatásra kerülő Trump-tervre? Andrij Kovalenko, a három éve a frontszakaszokon dolgozó újságíró, megosztotta velünk véleményét. Interjú.

Keith Kellogg, Trump elnök ukrajnai-oroszországi különmegbízottja a közeljövőben be fogja mutatni az Egyesült Államok által kidolgozott tervet az ukrajnai háború megoldására. Ukrajna várakozásai ezzel kapcsolatban vegyesek: sokan remélik, hogy az amerikai javaslatok új lehetőségeket kínálnak a konfliktus lezárására, míg mások óvatosak, attól tartva, hogy a külföldi beavatkozás nem minden esetben tükrözi az ukrán érdekeket. Az ukrán vezetés figyelemmel kíséri az eseményeket, és szeretné, ha a terv hangsúlyozná a területi integritás megőrzését és a nemzetközi támogatás megerősítését.

Mi megértettük, hogy tárgyalásokra kényszerülünk az oroszokkal, és ez nem lesz könnyű az ukránok számára. Szerintem a tárgyalási alapban azt fogják kikötni, hogy Ukrajna bizonyos területeket el fog veszíteni, és a NATO-tagság is nehéz menet lesz, nem tudhatjuk, hogy erre mikor kerülhet sor, tíz-, húszéves távlatban, vagy még később. De számomra az EU-tagságunk kérdése a legneuralgikusabb.

Trump és Kellogg is rámutattak arra, hogy az orosz gazdaság már nem bírja el a további amerikai szankciók és vámok súlyát, miközben Ukrajnának a háború brutális realitásával kell szembenéznie. Az a kérdés, hogy vajon az ukrán társadalom készen áll-e arra, hogy elfogadjon egy kompromisszumot, amely talán a béke felé vezető utat nyithat meg, de ezzel együtt sok mindent fel kellene adnia.

Ez valóban rendkívül kihívást jelent minden ukrán számára, ám eljutottak arra a felismerésre, hogy a megszállt területek visszaszerzése nem érhető el csupán katonai eszközökkel. Nyilvánvaló, hogy...

A politikai eszközökkel való egyedivé tétel érdekében fontos, hogy a szöveg hangsúlyozza a hatalom dinamikáit, a társadalmi igazságosságot és a közérdek védelmét. Íme egy átdolgozott változat: --- A politikai eszközök alkalmazásával nem csupán a hatalom gyakorlásáról van szó, hanem a társadalmi struktúrák átalakításáról is. A döntéshozók felelőssége, hogy a közérdeket szolgáló intézkedéseket hozzanak, amelyek nemcsak a jelen, hanem a jövő generációk jólétét is szem előtt tartják. Fontos, hogy a politikai diskurzusban megjelenjenek azok a hangok, amelyek a társadalmi egyenlőség és igazságosság mellett érvelnek. A demokratikus értékek védelme érdekében elengedhetetlen, hogy a politikai eszközöket a közjó érdekében használjuk, és ne csupán a hatalom megszerzésére vagy megtartására. A politikai stratégiák kidolgozása során figyelembe kell venni a társadalmi igényeket, és a döntéshozók feladata, hogy a választók hangját képviseljék. Csak így érhetjük el a valódi változást, amely mindenki számára kedvező. --- Ez a megközelítés hangsúlyozza a politikai eszközök társadalmi felelősségét és a közérdek védelmét, miközben egyedi stílusban tálalja a gondolatokat.

Ha Zelenszkij elnök elfogadná a "terület biztonsági garanciákért" típusú megállapodást, valószínű, hogy az ukrán társadalom jelentős része a támogatásáról biztosítaná. Az emberek többsége talán képes lenne megérteni a helyzet bonyolultságát, és azt, hogy a biztonság érdekében néha nehéz döntéseket kell hozni. Azonban a közvélemény megosztott is lehet, hiszen sokan a területi integritás megőrzésére helyeznék a hangsúlyt. Az ilyen döntések mögött álló politikai és társadalmi dinamikák alapos elemzése elengedhetetlen a jövőbeli lépések meghatározásához.

Nehéz a hadsereg szempontjából ezt megítélni, de a polgári lakosság túlnyomó része belátta, hogy jelenleg az ukrán haderő nem képes katonai eszközökkel felszabadítani az oroszok által megszállt területeket, ezért politikai megoldásra van szükség. Sajnos a realitás az, hogy ezt a háborút úgy kell befejeznünk, hogy területeket kell vesztenünk. Szóval, szerintem a társadalom többsége egyetért majd Zelenszkijjel, ha így dönt.

Ukrajna NATO-, illetve EU-tagságát említette - az utóbbi esélyes, az előbbi szinte lehetetlen. Van olyan szcenárió hosszútávon, hogy Moszkva ebbe valaha belemenne?

Kétségeim vannak ezzel kapcsolatban. Moszkva valószínűleg soha nem fog belemenni ebbe a helyzetbe. Éppen ezért döntöttek a "különleges hadművelet" elindítása mellett három évvel ezelőtt, hogy elkerüljék a helyzet további bonyolítását.

Képzeljünk el egy olyan forgatókönyvet, ahol egy új, más szemléletmódú orosz kormányzat lép hatalomra. Bár ez még a távoli jövő zenéje, ilyen esetben reális esély nyílhat Ukrajna NATO-tagságára. Az ukrán lakosság jelentős része számára a NATO-hoz való csatlakozás nem csupán vágyálom, hanem a legfőbb biztosíték arra, hogy megakadályozzák a jövőbeli orosz agressziókat. A szövetséghez való tartozás egyfajta védelmi pajzsként működne, amely megóvhatná Ukrajnát a külső fenyegetésektől.

Related posts