A következő évtized talán a feltörekvő tehetségek és új irányzatok időszaka lesz - Mandiner


A globális növekedés kétharmadát 2035-re a feltörekvő gazdaságok adhatják. Felemelkedésüket azonban technológiai és geopolitikai kihívások nehezítik. Hogyan fordíthatják javukra a demográfiai előnyüket és nyersanyagforrás-beli adottságaikat?

Az S&P Global legújabb elemzése alapján a következő évtizedben a feltörekvő gazdaságok lesznek a globális gazdasági növekedés motorjai, és a várakozások szerint ezek az országok a növekedés kétharmadát fogják előállítani. Az elemzésben kiemelt országok között szerepelnek olyan dinamikusan fejlődő nemzetek, mint Lengyelország, Törökország és Magyarország, amelyek még nem érték el a fejlett piacok szintjét. Ezenfelül a csoporthoz tartoznak olyan hatalmas gazdaságok is, mint Kína, India, Indonézia és Brazília, valamint közép-nagyhatalmak, például a Fülöp-szigetek, Szaúd-Arábia és Peru. Ez a sokszínű csoport rendkívüli potenciállal rendelkezik, és a globális gazdasági táj jelentős átalakulásán mehetnek keresztül.

Bár a feltörekvő piacok óriási lehetőségeket rejtenek magukban, a bővülésük nem elegendő ahhoz, hogy utolérjék a fejlett gazdaságok egy főre jutó jövedelmét – kivéve Szaúd-Arábia, Magyarország és Lengyelország esetében. 2035-re a csoport átlagos egy főre jutó GDP-je vásárlóerő-paritáson számítva mindössze a fejlett országok GDP-jének 37%-át fogja képviselni. Noha az egy főre jutó GDP konvergenciája nem az egyedüli tényező a fejlett piaci státusz elérésében, ha nem sikerül javítani ezen a mutatón, az növelheti a társadalmi és politikai instabilitás kockázatát a gazdasági elvárások be nem teljesülése miatt. Éppen ezért a termelékenység növelése kulcsfontosságú az egy főre jutó GDP gyorsabb konvergenciájának elősegítésében. A fejlődés motorja az ázsiai csendes-óceáni térség lesz, ahol olyan országok, mint Vietnám, India, a Fülöp-szigetek és Indonézia állnak az élen. A következő évtized közepére India a világ harmadik legnagyobb, Indonézia a nyolcadik, míg Brazília a kilencedik legnagyobb gazdaságává nőheti ki magát.

Az S&P Global kiértékelte a feltörekvő országokat aszerint, hogy milyen széles körű stratégiai lehetőségeik vannak (2. ábra). Az index öt dimenzió mentén vizsgálja az országok adottságait, és ezeknek az értékeknek az összegzése adja meg a rangsort. A lista élén Malajzia áll, amely minden téren kiegyensúlyozottan jól teljesít, és jelentős előrelépést ért el a vállalkozásbarát szakpolitika és a logisztikai hatékonyság terén. Magyarország - lekörözve Lengyelországot - szintén az érettebb gazdaságok közé tartozik, és kiemelkedik a kiegyensúlyozott szakpolitika és az intézmények minősége terén.

Related posts