Karácsony véleménye szerint a javaslat teljesen irracionális.

Kollár, a Költségvetési Ellenőrzési Bizottság (CONT) tagja, a legutóbbi meghallgatás során a jogállamisági mechanizmus hatásait elemezte. A politikus hangsúlyozta, hogy a Magyarország ellen bevezetett mechanizmus hatékony lépésnek bizonyult, hiszen a visszatartott források következtében számos fejlesztési projekt meghiúsult. Ennek következtében az állam nem tudott megfelelően beruházni az infrastruktúrába, nem tudta támogatni a gazdaságot, valamint nem volt képes biztosítani a szociális alapszolgáltatásokat. Kollár optimistán nyilatkozott a 2026-os választásokkal kapcsolatban, kiemelve, hogy a romló életszínvonal paradox módon erősítette az ellenzéki pártok pozícióját.
Szentkirályi Alexandra szerint felszólalásával Kollár elvesztette a közbizalmat és ő azt szeretné, ha nem Brüsszelt, hanem Budapestet képviselné a közgyűlésben, ahova a fővárosiak szavazták be. Ezért összeférhetetlenségi eljárást kezdeményez Kollárral szemben, az erről szóló indítványt át is adta Karácsony Gergely főpolgármesternek. Karácsony erre reagált a 444-nek - válaszából világos, hogy nem indít összeférhetetlenségi eljárást Kollár Kinga ellen.
A Fidesz nem csupán egyetlen lépésben próbálta kezelni a helyzetet, hanem egy etikai kódexet is benyújtottak Kollár ügyével kapcsolatban. Ebben a dokumentumban az áll, hogy "egy magyar képviselő nem képviselheti idegen érdekeket, és nem támogathat olyan nézeteket, amelyek hazáját negatív fényben tüntetik fel, vagy amelyek ellentétesek erkölcsi vagy anyagi érdekeivel." A főjegyző véleménye szerint azonban egy ilyen etikai kódex nem lehet kötelező érvényű, csupán politikai irányelvek megfogalmazására szolgálhat. A képviselők szerda délután negyed 5-ig nem jutottak el a téma érdemi vitájáig, a szavazásra pedig csak késő estig kerülhet sor – számolt be róla a 444.