A gyermekvédelmi igazgatóság különböző kezdeményezései és projektjei kiemelkedő szerepet töltenek be a fiatalok védelmében és támogatásában. Ezek a programok nem csupán a gyermekek jogainak érvényesítésére fókuszálnak, hanem a társadalmi integráció, a csa


A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság tevékenysége fontos szerepet játszik a közösség támogatásában és a gyermekek védelmében. (Fotó: Nagy Tibor)

A Maros megyei önkormányzat legutóbbi ülésén jóváhagyta az önrész biztosítását egy fontos pályázathoz. Ezt a pályázatot a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság készíti elő, hogy benyújtsa a Munka-, Családügyi, Ifjúsági és Szociális Védelmi Minisztériumhoz. A célja a helyi szociális otthonok fejlesztése, amely jelentős lépés a közösségi szolgáltatások javítása érdekében.

A Maros Megyei Tanács sajtóosztályának közleménye szerint a szaktárcától építkezési, javítási, átalakítási és korszerűsítési munkálatokra, valamint a nappali és bentlakásos központok felszerelésére lehet finanszírozást igényelni.

A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság összesen 39 különböző beruházásra készül, amelyek között szerepelnek családi típusú házak és szociális központok is. E beruházások célja a helyi öregotthon, például az alsóidecsi intézmény felújítása és korszerűsítése, valamint az otthonok felszerelésének javítása. A pályázat összértéke 4,6 millió lej, melyhez 10 százalékos önrészt is szükséges biztosítani, ami 467 ezer lej értékben a megyei tanács által kerül finanszírozásra. A pályázati feltételek között szerepel, hogy a korszerűsített ingatlanokat legalább 10 évig szociális célokra kell felhasználni, és gondoskodni kell a működtetésükhöz szükséges anyagi forrásokról is. Doru Constantin, a szociális és gyermekvédelmi igazgatóság szóvivője elmondta, hogy a pályázat révén 39 központban terveznek fejlesztéseket, amelyek elsősorban a bentlakók ellátásához szükséges eszközök és új bútorok beszerzésére vonatkoznak. Ezek a fejlesztések a gyermekotthonokra és családi típusú házakra is kiterjednek, például a balavásári, erdőszentgyörgyi, marosszentkirályi, régeni, dicsői és marosvásárhelyi intézményekre, ahol sérült gyermekeket gondoznak. A felnőttellátó rendszerben is érintettek lesznek a mezőcsávási központ, ahol javítási munkálatokra is sor kerül, valamint a régeni, segesvári és mezőkapusi intézmények, illetve az alsóidecsi idősotthon. A pályázatot már benyújtották a Maros Megyei Szociális és Kifizetési Ügynökséghez, majd azt az országos hatóság elé terjesztették elbírálásra.

A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság számára a Maros megyei önkormányzat idei költségvetésében jelentős, 192 millió lejes keretet biztosítottak, amely jóval meghaladja a tavalyi évet. Ebből az összegből 177 millió lejt a működés fenntartására, 15,6 milliót fejlesztési célokra, míg 2,1 millió lejt felújítási projektekre lehet fordítani. Péter Ferenc, a megyei tanács elnöke a költségvetés elfogadását követően tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a költségnövekedés részben a működési költségek emelkedésének tudható be. Ugyanakkor arra is tudatosan figyeltek, hogy a gyermekvédelmi igazgatósághoz kapcsolódó szolgáltatások és ingatlanok fejlesztésére és felújítására nagyobb hangsúlyt fektessenek. Érdemes megemlíteni, hogy mindkét költségvetési fejezet összege megduplázódott az előző évhez képest.

A tervek szerint a következő projekteket valósítják meg: a családi házak felújítására 220.000 lejt különítenek el, továbbá modernizálják az igazgatósághoz tartozó ingatlanok áram-, víz- és csatornahálózatát. Emellett riasztó- és térfigyelő rendszereket telepítenek, valamint akadálymentesítési platformokat alakítanak ki. Továbbá egy speciális járművet is beszereznek, amely a mozgáskorlátozott személyek szállítására lesz alkalmas.

Related posts