"A Fidesz agresszív és beavatkozó politikai hozzáállása sem nemzeti, sem pedig konzervatív értékeken alapul."


Bármely szakterületről legyen is szó, annak vagy minden szegmensét az alapokig lerombolja a Fidesz és a helyébe olyan struktúrát, amely neki tetszik. Ha pedig nem tudja lerombolni, akkor a már meglévő mellé épít egy sajátot. "Egészen alpári történetek példázzák ezt a dolgot. Legutóbb az ELTE valamelyik karánál felvételik voltak, a Trefort-kert bejáratánál olyan szórólapokat osztogattak a fideszesek, amelyek arra buzdítják a diákot, hogy ne is az ELTÉ-re jöjjenek, mert annak már amúgy is vége, hanem menjenek a Közszolgálati Egyetemre, mert ott is indul jogászképzés. Ez csak egy példa és a legfinomabb módszerek egyike" - mondta a Másrészről felvezetőjében a műsorvezető, Rózsa Péter. Felidézte a kormányváltást követően indított filozósuspert is. Az eljárást 2011-ben indította az akkori Orbán-kormány elszámoltatási államtitkára, Budai Gyula. A vád az volt, hogy a filozófusok elsikkasztottak 250 millió forintot, mondván, olyan könyvekre kaptak pénzt, amelyeket meg sem kellett volna írni.

"Ez a beavatkozás valóban brutális volt a politikai színtéren, és az, aki ezt a feladatot vállalta, teljesen alkalmatlan volt rá" - nyilatkozta Radnóti Sándor, a műsor első vendége. Az esztéta, filozófus és irodalomtörténész, aki maga is érintett volt az eljárásban, hozzátette, hogy a rendőrség is döbbenten állt az események előtt. "Vajda Mihályhoz egy nyomozó lépett oda, és megkérdezte tőle, hogy legyen szíves elmagyarázni a helyzetet, mert ő maga nem érti, hol a bűncselekmény, miért van itt szó bűntényről. Végül a dolgok a mi teljes igazunkat támasztották alá, de az ügy mindannyiunkat, valamint a tudományterületet rossz színben tüntetett fel" - foglalta össze a helyzetet.

Megjegyezte, hogy az emberek többségében, ennyi év távlatából, csupán annyi maradt meg, hogy a filozófusok hatalmas összegeket „kapartak ki”. Az, hogy ezzel az összeggel milyen jelentős kutatócsoportok munkáját támogatták, aligha jutott el a köztudatba. Összességében úgy véli, hogy az egész humánértelmiség egy figyelmeztetést kapott: „Így járhattok, ha sokat beszéltek.”

Elismerte, hogy a tudomány és a politika között elkerülhetetlen kapcsolat áll fenn, különösen a finanszírozás terén. Azonban hangsúlyozta, hogy a tudományos területet érintő politikai döntéseknek alapos tudományos vizsgálatokon kellene alapulniuk. Továbbá, a politikai intézkedéseknek mentesnek kellene lenniük bármiféle világnézeti elfogultságtól, hogy hiteles és megbízható eredményeket szülhessenek.

A tudományos világban mára már olyan mértékű beavatkozásokra is sor került, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak. Ezt a jelenséget jól illusztrálja a gendertudomány eltüntetése, amely Radnóti szerint elfogadhatatlan lépés.

Krekó Péter szociálpszichológus, a Political Capital ügyvezető igazgatója a műsor második részében rávilágított egy rendkívül ellentmondásos jelenségre, amely különösen autoriter rendszerekre jellemző. Elmondása szerint, míg a politikai döntéshozók és más érintettek vágyakoznak arra, hogy Magyarországon kiemelkedő tudományos teljesítmények születhessenek, hiszen ezáltal igazolhatnák a tudományos kutatás feltételeinek megteremtését, addig a társadalomtudományok terén az ideológiai elvárások sokszor szigorúan érvényesülnek. Krekó kiemelte, hogy míg a természettudományok területén a valóság vitathatatlan, és a kudarc elkerülhetetlenné válik, addig a társadalomtudományok esetében a politikai hatalom jelentős befolyással bír, ami megnehezíti a tényleges tudományos diskurzusokat.

Radnóti szavaival élve, nehéz lenne egy koherens ideológiát megalkotni a Fidesz által képviselt nemzeti és konzervatív irányvonalból, hiszen a valóságban sem nemzeti, sem konzervatív vonások nem érvényesülnek. A nemzeti identitás iránti felelőtlenségét jól illusztrálja a műemlékek védelmének elhanyagolása, ami pedig valójában egy igazi patrióta ügy lenne. Ezzel szemben a Fidesz politikája távol áll a konzervativizmus alapelveitől, hiszen az erőszakos beavatkozások és a napok közötti éles különbségtétel ellentétben áll a konzervatív gondolkodásmód lényegével, amely az állandóságot és a folytonosságot hangsúlyozza.

Related posts