A feszültségekkel terhelt geopolitikai táj megnyitja az utat új védelmi külpiacok előtt - Figyelő

Bardach István, a ProPatria Electronics nemzetközi üzletfejlesztési vezetője részt vett a Figyelő és a Világgazdaság által szervezett "Tőke. Versenyképesség. Egyensúly" című konferencia kerekasztal-beszélgetésén. A rendezvény keretein belül, a feszült geopolitikai helyzet új védelmi külpiacokat teremtő hatásait tárgyalva, Bardach kiemelte, hogy a felderítőeszközök iránti kereslet jelentős növekedésen ment keresztül. Ezen a téren a keleti országokban több nyilvános tendert sikerült nyerniük, és tapasztalataik szerint itthon is egyre bővülnek az értékesítési lehetőségek. A ProPatria célja, hogy kiváló minőségű magyar termékeket juttasson el a felhasználókhoz.
Tarjáni Zsolt, a Védelmi Export Ügynökség (VEX) nemzetközi üzletfejlesztési vezetője hangsúlyozza, hogy a dróntechnológiai megoldások iránti kereslet az utóbbi időszakban jelentősen megnövekedett, különösen az orosz-ukrán konfliktus következtében, amely felgyorsította e technológiák fejlődését. Emellett a szimulációs képzések iránti igény is folyamatosan növekszik. A védelmi ipar sajátos működési mechanizmusokkal bír: a cégek közvetlenül nem lépnek kapcsolatba egymással, hanem a honvédelmi minisztériumok és hadseregek a főszereplők. A piacon erős a verseny, de ez nem csupán az árak terén jelentkezik. Például egy radar esetében a szerződések évtizedes elköteleződést vonnak maguk után, és a meglévő rendszerek korszerűsítése is elengedhetetlen.
Dicse Jenő SkillDict Zrt. üzletfejlesztési igazgatója szerint a háborúban annak van esélye nyerni, aki jobban tud tanulni. A felkészülési idő összement, azonos idő alatt több mindent kell elsajátítani, a technológiai gyártók versenyeznek egymással. Szerinte a mostani tapasztalatok ráirányították a figyelmet a jó tanítás, kiképzés fontosságára is. A védelmi iparról azt mondta, lőszert lehet ugyan hamar gyártani, ám az alkalmas személyek kiképzése ettől jóval több idő.
Szabó-szombati Tibor, az N7 Holding Zrt. általános vezérigazgató-helyettese, hangsúlyozta, hogy a védelmi ipar területén jelenleg kedvező konjunktúra figyelhető meg, azonban a figyelem nem csupán a szomszédos országban zajló konfliktusra korlátozódhat. Szükségesnek tartja egy olyan magyar beszállítói lánc kiépítését, amely hatékonyan kapcsolódik a védelmi ipari szereplőkhöz. Emlékeztetett arra, hogy a kormány célja, hogy a védelmi ipar újra virágzásnak induljon, képes legyen kielégíteni a hazai és az exportpiaci igényeket is, ám megjegyezte, hogy a magyar honvédség mérete miatt önállóan nem elegendő felvevőpiacot biztosít. A szakember kiemelte, hogy a békeidőszak bekövetkezte után sem várható a dekonjunktúra, hiszen az országok már nem a korábbi békeidős szintre töltik fel fegyverraktáraikat.