Az újpesti időközi választás egy kulcsfontosságú pillanat lehet a Demokratikus Koalíció számára, mivel a párt fennmaradása forog kockán.


Gyurcsány Ferenc és Vadai Ágnes a Kúria épületénél tartózkodtak, ahol kihirdették a bíróság határozatát. Eszerint Varju László bűnösnek találtatott az ellene hat éve folyó eljárásban, amely garázdaság, testi sértés és választási rend megzavarása miatt indult. Ennek következményeként 900 ezer forintos pénzbírságot kapott, továbbá elveszítette mandátumát. - Fotó:

A Tisza Párt nem áll rajthoz, míg a Demokratikus Koalíció a politikai túlélésért harcol. A Fidesz pedig komoly nyereséget könyvelhet el az újpesti időközi országgyűlési választáson, amely jövőre esedékes. A Kúria keddi döntése értelmében Varju Lászlót, a DK képviselőjét jogerősen elítélték az MTVA-székházban történt incidens miatt, ami azt jelenti, hogy a jogi keretek alapján hamarosan megszűnhet a mandátuma. Nem várta meg a parlamenti eljárás végét, és pénteken bejelentette, hogy lemond a képviselői posztjáról. Mivel egyéni választókerületben nyert az újpesti-angyalföldi körzetben, így az év elején időközi választásra lesz szükség. A DK pedig ismét Varjut indítja a megmérettetésre.

De vajon mi az oka annak, hogy lemondott a mandátumáról? Az országgyűlési törvény értelmében a jogerősen ítélkező bíróságnak azonnal értesítenie kell az Országgyűlés elnökét a döntéséről. A törvény előírásai szerint a parlamentnek tizenöt napon belül kell döntenie az összeférhetetlenség megállapításáról, amelyhez a mentelmi bizottság tesz javaslatot. Azonban kérdéses volt, hogy Kövér László mikor tűzi napirendre a szavazást. Fekete-Győr András október 17-én kapott jogerős ítéletet hivatalos személy ellen elkövetett erőszak miatt, de a Ház csak november 25-én vonta meg tőle a mandátumot.

Az összeférhetetlenség megállapításával automatikusan megszűnik a képviselői mandátum. A jogszabályok értelmében az időközi választást a mandátum megüresedését követően százhúsz napon belül kell lebonyolítani, a kiírás napjától számítva pedig a hetvenedik és kilencvenedik nap között, egy vasárnapi napon. Jelen állás szerint a parlament december 20-án tartja idei utolsó ülését. Ha Varju ügyéről akkor döntenek, a következő alkalom, amikor foglalkozhatnak vele, legkorábban a februári tavaszi ülésszak elején lehet. Ebben az esetben a Fidesz akár júniusig is elhalaszthatja az időközi választás lebonyolítását.

A DK pénteki közleménye alapján fontos megjegyezni, hogy a fideszes kétharmad tavaly módosította a választási szabályokat. Ennek értelmében az országgyűlési választásokat megelőző évben, ami jövőre április 1-jén lép életbe, nem tarthatók időközi választások. Ilyen helyzetben a megüresedett egyéni képviselői posztra az adott párt listájáról küldhetnek képviselőt.

A DK véleménye szerint a Fidesz számára kedvezőtlen lenne, ha időközi választásra kerülne sor Újpesten, hiszen Varju László korábban már kétszer is diadalmaskodott ebben a választókerületben.

A párt arra számít, hogy az összeférhetetlenség megállapítását jövőre elhalasztják, így elkerülhetik az újabb vereséget az időközi választáson. "Ezért Varju László, a Fidesz időhúzó taktikájával szemben, önként lemond képviselői mandátumáról. Ezzel a lemondással a mandátum azonnal megszűnik, így a választási hatóságoknak nem marad más választásuk, mint hogy jövő év elejére időközi választást tartsanak" - áll a közleményben.

Az újpesti központú, Angyalföld egy részét is magában foglaló Budapest 11. választókerületében a Fidesz még soha nem tudta megnyerni a választásokat a 2011-ben bevezetett választókerületi rendszer óta. A 2014-es parlamenti választások során az MSZP jelöltje, Kiss Péter 40,67%-os támogatottsággal diadalmaskodott. Tragikus módon Kiss Péter halála néhány hónappal később időközi választások kiírását tette szükségessé, ahol a szintén MSZP-s Horváth Imre 50,54%-os eredménnyel abszolút többséget szerzett.

2018-ban és 2022-ben pedig már a DK-s Varju Lászlót választották meg a körzet képviselőjének. Hat éve a szavazatok 40,8 százalékával, a legutóbbi választáson 50,82 százalékkal nyert a hatpárti támogatással induló DK-s politikus. A 2022-es választáson több mint 11 százaléknyi különbséggel előzte meg Varju Újpest korábbi fideszes polgármesterét, Wintermantel Zsoltot (39,08 százalék). Ez volt ugyanakkor a Fidesz legjobb eredménye a választókerület tízéves történetében.

A júniusi önkormányzati választáson a DK-s Trippon Norbert lett Újpest polgármestere, a parlamenti választáshoz hasonlóan most is 11 százalék volt a különbség a DK-s politikus és a fideszes Wintermantel között. Az EP-választáson azonban a Tisza volt a győztes, ha az országgyűlési választókerületben élők szavazatait nézzük:

A Tisza az országos közvélemény-kutatások alapján június óta tovább erősödött, így jó eséllyel megnyerhetnék az újpesti időközi választást, és már jövőre bejutnának a magyar parlamentbe. Magyar Péter azonban pár hete jelentette be, hogy pártja nem száll be az időközi választásba a dombóvári (Tolna vármegye 2.) időközi választáson, és 2026-ig más választáson sem vesznek részt.

Jelentős eltérés figyelhető meg abban, hogy míg Dombóváron a Fidesz szinte biztosan dominál, addig Újpesten komoly esély kínálkozik Magyar Péterék számára, hogy bizonyítsák: egy választás keretein belül is képesek legyőzni Orbán híveit.

A Tisza Párt sajtóosztálya válaszolt megkeresésünkre, és megerősítette, hogy döntésük továbbra is érvényben van. Közleményükben kiemelték, hogy Magyar korábbi Facebook-posztját csupán egy apró kiegészítéssel érdemes frissíteni, amely szerint...

A Tisza arra buzdítja az újpesti és angyalföldi választókat, hogy tartózkodjanak az időközi választáson való részvételtől. Ezzel a lépéssel kifejezhetik, hogy nem kívánják támogatni a hatalmi elit két évtizedes játszadozását, hanem egyértelmű üzenetet küldenek a rendszer ellen.

Hiába ért el 11 százalékos eredményt az újpesti polgármester-választáson az MKKP-s Nagy Dávid, ő sem indul el az időközi választáson. "Újpesten és a budapesti listán is arra kaptunk és kaptam felhatalmazást, hogy a város ügyeivel foglalkozzunk, olyan aspektussal, amivel a választó úgy látja, más nem tud. Ez a munka messze nincs elvégezve és átadható állapotban sincs. Úgyhogy melózunk tovább Újpesten és a Fővárosban is" - írta a Facebook-oldalán Nagy.

A másik indoka hasonló volt Magyaréhoz: a kétharmados többség mellett, frakció nélkül nem lenne értelme beülnie egy MKKP-s képviselőnek a parlamentbe, ha megnyerné is a választást. "Nem tudnám komoly pofával azt nyilatkozni, hogy van értelme ennek az időközinek és szavazzatok rám, megnyerem és jó lesz. Mert mondvacsinált lenne az egész, és nem lennék őszinte."

"Ha Varjutól Orbánék a Kúria segítségével elvették a mandátumát, akkor választáson, az újpestiekkel közösen Laci újra győzni fog" - Gyurcsány Ferenc rögtön a Kúria jogerős ítélete után bejelentette, hogy az időközi választáson is Varjut indítják. Erre meg is van a jogi lehetőség, a DK politikusát ugyanis a közügyek gyakorlásától nem tiltották el.

Varju véleménye szerint a hatóságok egy koncepciós per keretében hoztak ellenében ítéletet, ezzel próbálva ellehetetleníteni őt, miután a választások során nem tudták legyőzni. A jogerős döntés meghozatala után a képviselő kijelentette, hogy az Orbán-rendszer politikai üldözöttjeként folytatja a harcot. Korábban már sikerrel szerepelt a választásokon, így van realitása annak, hogy hamarosan visszaszerezheti az elvett mandátumát. Kampányát erősítheti az a narratíva is, miszerint egy koncepciós per áldozataként a rendszer ellenfelének számít, ami lehetőséget ad arra, hogy politikai karakterét pozitív fényben tüntesse fel.

Fontos szempont, hogy kik jelennek meg a szavazólapon a jelölt mellett. 2022-ben Varju neve alatt hat politikai párt logója volt látható, de a választások után ez az összefogás rövid időn belül szétesett. A jelenlegi politikai klímában egy Momentum, MSZP, Jobbik vagy LMP színeiben induló jelölt valószínűleg nem rendelkezik komoly eséllyel az időközi választások során. Ugyanakkor, ha elindulnak, könnyen elvonhatnak néhány százaléknyi szavazatot az ellenzéktől, ami elegendő lehet ahhoz, hogy a Fidesz nevető harmadikként visszanyerje a körzetet.

Innen nézve nem jönne ki jól egyik ellenzéki párt sem abból, ha ráindulna az inkumbens DK-s jelöltre. Pláne, hogy csak azért veszik el Varju mandátumát, mert a bíróság ítélete szerint garázdaságot követett el az ellenzék 2018-as MTVA-székházas akciója során, amikor megszorította az őt leteperő biztonsági őr vádliját.

Másrészt minden ellenzéki pártnak elengedhetetlen, hogy világosan jelezze a választóiknak: ők is jelen vannak a politikai palettán, és alternatív megoldásokat kínálhatnak a DK-val és a Fidesszel szemben. A Momentum elnöksége jelenleg is vizsgálja a lehetséges lépéseket, de eddig még nem hoztak végső döntést. A Momentum képviselője a Telex megkeresésére annyit mondott: "Amint a döntés megszületik, haladéktalanul értesítjük a sajtó munkatársait."

A DK számára kulcsfontosságú az időközi választás, mivel a felszínen maradásért folytatják harcukat. Amennyiben sikerül győzniük, egyértelmű üzenetet küldenek: továbbra is komoly tényezők a politikai színtéren. Ez a helyzet akkor is érvényes, ha a Tisza Párt nem vesz részt az eseményen. Jelenleg úgy tűnik, hogy a DK tagjai magabiztosan várják a választás eredményét, amelyet Varju lemondása is tükröz. Ha az időhúzás miatt elmaradna a választás, Varjut listáról vissza lehetne hozni a parlamentbe, de a DK számára elengedhetetlen lenne, hogy a 2026-os kampány előtt egy győzelmet fel tudjanak mutatni.

Annak azonban katasztrofális üzenete lenne a párt szempontjából, ha elbuknák azt a körzetet, ahol Varju már kétszer is legyőzte a Fideszt. Ez azt jelentené, hogy már egy baloldali budapesti körzetben sem kérnek a DK-ból.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy Gyurcsányék számára az újpesti időközi választás szinte élet-halál kérdése.

Varju kampányát jelentősen hátráltathatja, ha Magyar Péter arra ösztönzi az ellenzéki szavazókat, hogy bojkottálják az időközi választást, és ne vegyenek részt rajta.

A Fidesz 40 százaléknál soha nem tudott többet szerezni ebben a választókerületben, és most sem a kormánypárt leendő jelöltje számít az esélyesnek. Óriási siker lenne, ha a Fidesz az ellenzéki többségű Budapesten vissza tudna hódítani egy baloldali körzetet. Orbán Viktorék a Tisza Párt folyamatos erősödése mellett minden sikerre éheznek, hogy erőt tudjanak mutatni, és megnyugtassák a saját szavazótáborukat. Vasárnap hatalmas, elsöprő sikerként ünnepelték, hogy Szentesen nyerni tudtak egy olyan önkormányzati választókerületben, ahol júniusban is az ő jelöltjük győzött. Ehhez képest egy budapesti országgyűlési választókerületnek jóval nagyobb politikai súlya van.

A Fidesznek ugyanakkor hosszabb távon az is a politikai érdeke, hogy a DK életben maradjon, és az ellenzéki térfélen gyengítse a Tisza Pártot. Orbán Viktor 14 éves sikerének egyik jól bevált eszköze, hogy igyekszik megosztani az ellenzéket, mert így soha nem egy nagy tömbbel kell megküzdenie a Fidesznek. Ahhoz, hogy ezt el tudják kerülni 2026-ban, meghatározó tényezőnek kell maradnia az ellenzéki oldalon Gyurcsány Ferencnek és a DK-nak. Mindezek alapján azt a forgatókönyvet sem lehet kizárni, hogy ügyes időzítéssel júniusra, a nyári szünetre tolják az időközi választást, és egy csendes kampány után, alacsony mozgósítás mellett semmi nem veszélyezteti Varju újrázását.

A Fidesz kétharmados többsége, Orbán Viktor szavaival élve, továbbra is szilárdan áll, mint egy cövek. Az újpesti időközi választás kapcsán tehát a legfőbb kérdés az, hogy a DK-nak mennyire maradt meg a támogatottsága Budapesten a Tisza Párt hirtelen felbukkanása után. Emellett érdemes mérlegelni, hogy a Fidesz számára mi a prioritás: egy jelentős fővárosi győzelem felmutatása, amelyhez komoly erőforrásokat kell mozgósítani, vagy inkább az ellenzék hatékony kezelése a politikai játszmában.

Related posts